Na pewno wielu z nas przydarzyła się nieprzyjemna sytuacja polegająca na pęknięciu gumowego przewodu wodnego, a co za tym idzie zalaniu naszej posesji, a w gorszym przypadku sąsiadów mieszkających pod nami.
W przypadku takiej sytuacji, gdy jesteśmy ubezpieczeni od takich zdarzeń losowych nie musimy się przejmować wynikającymi z tego konsekwencjami, ale pomijając zapewniony aspekt finansowy zawsze jest to nieprzyjemne, stresujące doświadczenie.
Co ile powinniśmy wymieniać węże przyłączeniowe do wody?
Producenci elastycznych wężów przyłączeniowych zalecają wymianę ich co 5 lat. (Najczęściej są one stosowane do podłączenia baterii lub spłuczki).
Istnieje kilka sposobów zabezpieczenia się przed taką sytuacją niekoniecznie związana z wymianą przewodów.
Sposoby zabezpieczenia przed zalaniem
Jednym z podstawowych sposobów jest instalacja zaworu odcinającego główny dopływ wody do naszego lokum.
Zawór manualny
Najczęściej stosowane zawory są sterowane manualnie. Takie rozwiązanie nie należy do najwygodniejszych z racji ich lokalizacji(przeważnie jest to kotłownia, piwnica lub inne trudno dostępne miejsca), a co za tym idzie po prostu nie zakręcamy ich na co dzień. Zakręcamy je tylko w wypadkach dłuższej nieobecności, ale i to nie zawsze.
Zawór kulowy elektryczny
Instalacja takiego zaworu ułatwia nam jego sterowanie, gdyż nie musimy znajdować się fizycznie przy nim.
W tego typu rozwiązaniu mamy do wyboru:
- sterowanie niskim napięciem ⚡
- sterowanie wysokim napięciem ⚡
- występują także zawory jednocześnie elektryczne i manualne np. Zawór kulowy elektryczny Proxima.
Najprostszym sposobem sterowania jest wyprowadzenie włącznika w dogodne dla nas miejsce(najczęściej umieszcza się go przy drzwiach wyjściowych), w takiej konfiguracji, jednak to MY musimy nadal pamiętać o odcięciu wody.
Bardziej zaawansowanym sposobem z wykorzystaniem tych samych zaworów jest połączenie ich z systemem alarmowym, który może go zamykać przy uzbrojeniu systemu bądź otwierać przy rozbrojeniu systemu alarmowego.
Najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest połączenie zaworu elektrycznego z systemem alarmowym, wyposażonym w czujniki zalania co uchroni nas w przeciwieństwie do powyższych konfiguracji nie tylko podczas naszej nieobecności, ale także, gdy przebywamy w domu.
Takie czujniki są zazwyczaj skonfigurowane tak, aby czuwały przez 24 godziny na dobę, niezależnie od stanu uzbrojenia systemu alarmowego.
UWAGA!!!
Wszystkie te rozwiązania wiążą się z koniecznością przewodowego połączenia zaworu z systemem alarmowym bądź wyłącznikiem.
Radiowy zawór wodny
Zastosowanie tego rodzaju zaworu pozwala nam na stworzenie wielu konfiguracji zabezpieczenia przed zalaniem. Możemy wykorzystać go np. w istniejących instalacjach alarmowych bez konieczności używania dodatkowego okablowania. Tym, samym tworzymy system przeciwzalaniowy.
Rodzaje systemów przeciwzalaniowych/antyzalaniowych z wykorzystaniem radiowego zaworu wodnego
Wszystkie poniższe rozwiązania nie wymagają dodatkowej instalacji przewodowej. W nawiasach umieszczamy urządzenia, które są konieczne do stworzenia owych systemów.
- Istniejący system alarmowy bez czujników zalania
(zawór radiowy + moduł WaterControl + radiowe czujniki zalania) - Istniejący system alarmowy z czujnikami zalania
(zawór radiowy + moduł WaterControl) - Niezależny system antyzalaniowy
(zawór radiowy + czujniki radiowe) - Zdalne odcięcie wody za pomocą pilota
(zawór radiowy + pilot)
W ofercie firmy Proxima dostępne są dwa rodzaje radiowych zaworów LD (dalekiego zasięgu) oraz Standard (krótkiego zasięgu).
System LD posiada dwukierunkowe sterowanie radiowe dużego zasięgu, zalecany do średnich i dużych obiektów. System Standard jest stosowany głównie w niedużych mieszkaniach.
Jak widać nie jesteśmy skazani na zalanie!
W dosyć łatwy sposób możemy zabezpieczyć się przed skutkami zalania stosując jedno z zaproponowanych rozwiązań. Niezależnie czy posiadamy już jakąś infrastrukturę czy nie. Nie ominie nas, jednak montaż zaworu oraz doprowadzanie do niego zasilania.
Pamiętajmy też, że nie zawsze jednym zaworem zabezpieczymy nasze mieszkanie. Zależne jest to od ilości przyłączy wody w naszym obiekcie.