Wysokiej jakości rozwiązania technologiczne w naszym domu są istotne. Obecnie znacznie ułatwiają użytkowanie wielu urządzeń, co z pewnością jest przydatne w każdym nowoczesnym gospodarstwie domowym.
Jednym z nich są innowacyjne napędy do bramy przesuwnej. Z pewnością każdy posiada takie rozwiązanie w swoim otoczeniu. O czym należy pamiętać przed wyborem napędu i jakie parametry są najistotniejsze w tym przypadku?
Czym powinna cechować się brama przesuwna?
Z pewnością decydując się na zakup bramy przesuwnej, należy zwrócić uwagę na jej wysoką jakość. Sam produkt powinien być wykonany z solidnego oraz wytrzymałego materiału, który będzie odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Jednakże istotne jest także tak zwane "serce" urządzenia, czyli napęd. Od tego mechanizmu uwarunkowane jest jej prawidłowe działanie.
Co muszę wiedzieć przed zakupem napędu do bramy przesuwnej?
Decydując się na wybór odpowiedniego napędu do bramy przesuwnej, należy znać jej wagę oraz długość. Należy podać dokładny ciężar bramy, ponieważ podczas projektowania zakłada się, że produkt nie może za każdym razem osiągać 100% wydajności. Ważne jest, aby zachować zapas mocy na poziomie do 40%. Istotna jest także częstotliwość użytkowania bramy w ciągu dnia.
Można to określić przykładowo zakładając jej użycie w cyklu dziennym. Z pewnością siłownik służący do obsługi bramy w domu jednorodzinnym może być nieco słabszy, niż mechanizm użyty w automatycznej bramie wjazdowej na osiedlu. Te parametry są kluczowe w przypadku doboru odpowiedniego mechanizmu.
Zobacz także nasz wpis o bramach garażowych
👉Czym się kierować wybierając napęd do bram garażowych?
Jaka jest różnica pomiędzy poszczególnymi napędami bram?
Porównując dostępne napędy do bram automatycznych należy pamiętać, że różny jest przede wszystkim siłownik użyty w przypadku takiej konstrukcji. Brama przesuwna przydomowa w zależności od wagi powinna mieć siłownik o mocy, który będzie w stanie przesunąć całą konstrukcję o wadze odpowiadającej ciężarowi.
Bramy te przeważnie mają wagę do 600 kg, ale nie jest to regułą i występują także o wiele cięższe. Z kolei modele przemysłowe (chociażby przystosowane na osiedla mieszkalne) powinny charakteryzować się dużą mocą, dzięki której istnieje możliwość przesunięcia konstrukcji o ciężarze nawet do 3500 kg.
W tym przypadku należy zwrócić uwagę także na liczbę cykli pracy mechanizmu, który w ciągu dnia może wynieść nawet do 200 otwarć bramy.
W przypadkach, kiedy brama w ciągu dnia będzie wykraczała poza ilość tych cykli powinniśmy zastosować napęd przystosowany do pracy intensywnej lub wyposażyć napęd w urządzenie automatycznie otwierające lub zamykające bramę w tak zwanych godzinach szczytu (np. kontroler kalendarz), w celu ograniczenia liczby cykli dobowych.
O funkcji samoczynnego zamykania przeczytasz we wpisie:👉Jak ustawić samoczynne zamykanie bramy?
Co musimy sprawdzić przed montażem napędu do bramy przesuwnej?
Przed przystąpieniem do instalacji siłownika należy ocenić, czy brama nadaje się do zautomatyzowania.
Podamy przykład z napędem P1000 i masą bramy do 1000 kg
Należy przede wszystkim sprawdzić:
- czy ciężar skrzydła jest mniejszy niż moc napedu
- czy siła niezbędna do poruszenia skrzydła jest mniejsza niż 900N, a siła potrzebna do utrzymania ruchu jest mniejsza niż 450N, (tarcie statycznei tarcie dynamiczne),
- sprawdzić, czy na całej drodze przesuwu skrzydła zarówno przy zamykaniu jak i przy otwieraniu, nie pojawia się zwiększony opór i nie występuje bujanie boczne,
- sprawdzić, czy zatrzymane w dowolnym położeniu skrzydło bramy nie porusza się
Zobacz także nasz wpis o konserwacji bram garażowych
👉Jak konserwować automatyczną bramę garażową?
Link do kategorii z 👉 napędami do bram na naszej stronie.