Czujnik magnetorezystancyjny ma za zadanie wykrywanie zmiany pola magnetycznego w jego obrębie. Jest on bardzo dokładny ponieważ jest w stanie wykrywać zmiany na poziomie nawet setek mikrometrów.

Czujniki te wykorzystywane są w m.in w różnych licznikach (np. wody, prądu i gazu), w robotyce, w budowie maszyn przemysłowych oraz sprzęcie AGD i RTV, a także w automatyce bramowej.

Z wykorzystaniem właśnie takiego czujnika Proxima wyprodukowała Magnetorezystancyjny detektor pojazdów(skrót MDP), który może zastąpić stosowane do tej pory pętle rezystancyjne z kontrolerem. MDP jest od niej czulszy, łatwiejszy w montażu i nie wymaga dodatkowego modułu kontrolnego(konieczny w zastosowaniu pętli).

Przykłady zastosowania czujnika magnetorezystancyjnego w:
- automatyce bram (po wjechaniu pojazdu w obręb działania czujnika umożliwi otwarcie np. bramy)
-  systemach parkingowych (informuje czy dane miejsce prakingowe jest wolne/zajęte, a przy wjazdach z biletomatami automatycznie wydrukuje bilet)
-  drogowej sygnalizacji świetlnej (np. automatyczna zmiana świateł po wykryciu pojazdu, który znajduje się na ulicy z mniejszym natężeniu ruchu.)

👉

Zasada działania magnetorezystancyjnego detektora pojazdów

MDP to nowoczesny, wykorzystujący czujnik magnetorezystancyjny, detektor pojazdów. Wykrywa pojazdy stojące w jego zasięgu oraz pojazdy w ruchu nawet do prędkości 200km/h!

Jest 3-osiowym nowoczesnym czujnikiem zawierającym właściwie trzy niezależne jednoosiowe czujniki. Sensor wykrywa zaburzenia pola magnetycznego, wywołane obecnością pojazdu w trzech osiach XYZ. Detektor umożliwia wykorzystanie zaburzeń występujących na dowolnej kombinacji osi. Promień wykrywania pojazdu działa na zasadzie kuli o promieniu 1.5 m.(zdjęcie poniżej)

Promień wykrywania czujnika magnetorezystancyjnego
zalecane umiejscowienie MDP

Konfiguracja detektora MDP

Odbywa się ona za pomocą ekonomicznego konfiguratora z diodą LED i przyciskiem, który otrzymujecie wraz z detektorem lub za pomocą rozbudowanego konfiguratora z wyświetlaczem.

Konfigurator MDP i konfigurator ekonomiczny
od lewej konfigurator LCD oraz konfigurator ekonomiczny

Konfiguratorami można:
- zmierzyć sygnał, który wywołują wykrywane pojazdy (wskazania z przedziału 000-999, również z rozbiciem na osie),
- ustawić jeden z 30 progów detekcji (progi: od 3 do 820),
- wybrać osie wykrywania(np. usunąć oś ruchu bramy),
- wybrać reakcję wyjścia po przekroczeniu progu detekcji.

Konfiguracje można łatwiej wykonać za pomocą dedykowanego konfiguratora z wyświetlaczem LCD i nieco mniej wygodniej za pomocą dostarczanego wraz z czujnikiem MDP konfiguratora ekonomicznego, który ma mniejsze możliwości ustawienia funkcji (konkretniej chodzi o mniejszą ilość czasów do ustawienia).

Link do filmiku: z konfiguracją MDP.

Podsumowując...

Detektor MDP może współpracować ze wszystkimi rodzajami napędów, szlabanów oraz drogową sygnalizacją świetlną. Jest o wiele mniejszy i mniej problematyczny w montażu co czyni go idealnym w zastosowaniu dla systemów parkingowych.

👉
Masz problemy z zasięgiem pilota? Zobacz wpis:
Co może pogorszyć zasięg pilota do bramy?💭