Napęd do bramy garażowej lub wjazdowej jest bardzo praktycznym dodatkiem, który znacząco podnosi wygodę użytkowania. Nie trzeba dzięki niemu, za każdym razem wysiadać z samochodu, aby otworzyć lub zamknąć bramę. Jednak, aby cieszyć się niezawodną pracą naszego napędu musimy dobrać odpowiedni sterownik do naszej bramy oraz "dbać o niego".  

Jaką bramę wybrać?

Jeżeli chcemy wydłużyć żywotność naszego napędu do bramy musimy zadbać o różne czynniki już przed zakupem. Najlepszym wyborem będzie zakup bramy wraz z napędem, często jednak stanowi to niemały wydatek, dlatego wiele osób nie decyduje się od razu na zakup bramy z napędem.

Przy zakupie bramy bez napędu należy zwrócić uwagę czy będzie ona nadawała się w przyszłości do uzbrojenia jej w napęd.

Jeżeli chodzi o wybór bramy garażowej to powinny one przede wszystkim posiadać odpowiednią klasę izolacji termicznej ponieważ stanowi ona bardzo dużą powierzchnię ściany frontowej garażu, przez którą może uciekać ciepło.

Wyjątkiem takiej sytuacji będzie garaż ogrzewany. W takim przypadku czynnik ten nie musi być brany pod uwagę.

W przypadku wyboru bramy wjazdowej na jej wybór składa się wiele czynników także tych estetycznych np. kolor, wzór lub materiał z którego będzie wykonana tak, aby pasowała do istniejącego już ogrodzenia, ale także sposób w jaki ma być ona otwierana, czy ma to być brama rozwierna, a może przesuwna, wybór ten będzie zależny między innymi od ilości miejsca jakim dysponujemy na posesji.

Jak dobrać napęd do bramy, aby zapewnić prawidłową współpracę bramy z napędem?

Musimy także pamiętać o tym, że inne kryteria będą przeznaczone do bram przesuwnych, rozwiernych i jeszcze inne dla garażowej.

👉
Więcej o napędach przesuwnych dowiesz się we wpisie:
Czym się kierować w wyborze napędu do bramy przesuwnej?
👉
Więcej o napędach przesuwnych dowiesz się we wpisie:
Czym się kierować w wyborze napędu do bramy przesuwnej?

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem jest dobranie odpowiedniej
siły napędu💪 do wielkości i ciężaru bramy⚖️ (lub skrzydeł). Powinniśmy sprawdzić, czy skrzydło bramy jest pełne czy "przewiewne".

Kolejnym bardzo istotnym czynnikiem jest ilość cykli jaki napęd będzie wykonywał w ciągu doby. Jeżeli będzie to brama, która będzie często otwierana podczas doby, musimy pamiętać o uwzględnieniu tej informacji przy zakupie.

Co warto sprawdzić po montażu bramy?

Każda brama przed wyposażeniem jej w napęd powinna być odpowiednio zamontowana i wyregulowana. Powinniśmy sprawdzić, czy brama otwiera się bez żadnych oporów, czy jej ruch jest płynny i odbywa się bez tarcia.

Musimy sprawdzić balans bramy — brama zatrzymana w jakimkolwiek miejscu nie powinna opadać, jeżeli w jakimś miejscu zdarzy się taka przypadłość musimy koniecznie zmienić naciąg sprężyn.

Jeżeli chodzi o bramy rozwierne to powinniśmy sprawdzić czy na całej drodze przesuwu skrzydła, zarówno przy zamykaniu jak i przy otwieraniu, nie pojawia się zwiększony opór i nie występuje bujanie boczne.

Musimy także sprawdzić, czy zatrzymane w dowolnym położeniu skrzydło bramy nie porusza się samoczynnie (Czy znajduje się w stanie równowagi).

Co wpływa na żywotność napędu do bramy?

Głównym czynnikiem wpływającym na żywotność napędu do bramy jest przede wszystkim jego odpowiedni dobór.

Jeśli mechanizm będzie dobrany na granicy dopuszczalnej wagi to może się szybciej zużywać. Oczywiście nie ma sensu kupować takiego o sile 1200N do bramy, która wymaga 600N. Optymalnie jest jednak zachować około 20% zapasu mocy. Silnik napędu nie będzie wtedy zbytnio przeciążany, co wydłuży jego żywotność.

Jak wydłużyć żywotność napędu do bramy?

Kluczowym aspektem zachowania jak najdłuższej żywotności napędu do bramy jest regularne wykonywanie przeglądów konserwacyjnych oraz jej czyszczenie.

Jeżeli chodzi o bramę garażową to pierwsze (bardzo ważne) jej wyczyszczenie, wykonujemy zaraz po zakończeniu prac budowlanych.

Jeśli nie zdecydujemy się na przeglądy przez autoryzowany serwis i chcemy wykonać je samodzielnie, to polecamy wpis dotyczący
👉Konserwacji automatycznych bram garażowych.